Sohbet canavarı

Sohbet canavarı

Birçok insanda, bir sohbete başlama düşüncesi bile tedirginlik yaratır; özellikle de tanımadıkları biriyle olacaksa.
Bu kişiler çekingen bir yapıda olabilir. ‘Neden söz etmeliyim? Sohbeti nasıl başlatabilirim? Nasıl sürdürebilirim?’ gibi tasaları olur.
Kendine güvenen ve dışa dönük insanlar ise sohbete omegle chat ile hâkim olma eğilimi gösterirler.
Onların aşması gereken zorluk başkalarını konuşturmayı ve söylenenleri dinlemeyi öğrenmek olabilir.
O halde, ister çekingen, ister dışa dönük olalım, hepimizin sohbet sanatında gelişmeye devam etmemiz gerekir.
Sohbeti sürdürebilmek için, karşınızdaki kişinin düşüncelerine ilgi duyun.
Eğer istiyorsa, kendini ifade etmeye teşvik edin. Buna iyi seçilmiş sorular yardımcı olabilir.
En iyisi bakış açısını ortaya koyan sorulardır, çünkü onlar genellikle ‘evet’ ya da ‘hayır’dan daha geniş bir yanıt gerektirirler.

Örneğin, yöre insanlarını ilgilendiren bir sorundan söz ettikten sonra şöyle sorabilirsiniz: “Size göre, bu duruma yol açan nedir?” ya da “Sizce çözüm nedir?”
Soru sorduktan sonra karşınızdakinin yanıtını dikkatle dinleyin.
Samimi ilginizi belirtecek bir söz söyleyin, başınızı sallayın ya da bir jest yapın. Sözünü kesmeyin. Söylenenler üzerinde ön yargısız düşünün. “İşitmekte çabuk, söylemekte ağır” olun.
Karşılık verirken söylediklerini içtenlikle dinlediğinizi gösterin.

Sohbette Pratikler;

* Pratik yapın: Benzinciden kasiyere, garsondan komşunun oğluna herkesle konuşun. Eğitim, statü ve yaş açısından kendinize benzemeyenlerle sohbet edin.
* Okuyun: Gazete ve dergilerle yetinmeyin. İlaç prospektüsünden yemek kitabına, çok çeşitli şeyler okuyun. Oralardan öğrendiklerinizle ilginç sohbetler başlatabilirsiniz.
* Kendinizi zorlayın: Bir muayenehanede ya da kokteyle insanlarla konuşmaya çalışın. Davetleri kabul edin. Kendiniz davet verin.
* Genel kültürünüzü artırın: Örneğin en çok sevilen TV dizisinin birkaç bölümünü izleyin. Yılın moda renklerini öğrenin. Yahya Kemal ve Yılmaz Erdoğan’dan birer şiir ezberleyin.
* Günlük tutun: Duyduğunuz fıkraları, şahit olduğunuz komik ve ilginç olayları, okuduğunuz özlü sözleri, konser izlenimlerinizi, açtığınız telefonları yazın.
* Ufkunuzu genişletin: Yapmadığınız şeyleri yapın; suşi yemek, pinpon oynamak, resim yapmak, bisiklete binmek gibi… Her gün basit de olsa yeni bir şey yapın.
* Dinleyin: Şefiniz migreni olduğunu mu söyledi? Doktorunuz ikiz çocukları mı var? Bunların hepsi küçük sohbet konularıdır.
* Kaçının: Küfürlü konuşmaktan, bilimsel laflardan, kaçının. Kendinizi övmeyin.
* Tanıştırıldığınız kişiye dikkat edin. Bir iki dakika sonra adını içinizden tekrarlayın. Unutmuşsanız; tekrar konuşup, adını sorun.
* O kişinin adını üç kere bir kağıda yazın. Bu arada görüntüsünü hayal edin.
Adlar nasıl hatırlanır?
* Telaffuzu zor ya da değişik bir adı varsa tekrar ettirin. Kartını verdiyse çaktırmadan bakın.
* Yeni adı unutmamak için bildik bir başka kelimeyle çakıştırın. Örneğin Erensu için “elma suyu”, Sanver için “can ver” gibi…
* O kişinin işi ya da hobisiyle adı arasında kafiye oluşturun. Gazeteci Ali bey için “Bab-ı Ali”, gitar çalan Nazlı hanım için “Sazlı Nazlı” gibi…

* Düşünün; niye utangaçsınız? Acaba konuştuğunuz kişinin fiziksel görüntünüz üzerine bir şey söylemesinden mi çekiniyorsunuz? Gerçeği kendinize itiraf edin.

Www.TRZURNA.COM

Zurna Sohbet Siteleri

Sohbet canavarı


Sohbet canavarı” için bir yorum

  • Mart 30, 2017 tarihinde, saat 10:11 pm
    Permalink

    türkiyede online chat imkanı veren mobil sohbet uyumlu nadir sitelerden biri olan http://www.trzurna.com da ücretsiz sohbet keyfi için sizlerde hemen kayıtsız chate giriş yapın

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sohbet | sohbet odaları | sohbet siteleri | mobil sohbet | online sohbet | bedava sohbet